خرید فرش دستباف دست دوم

خرید فرش دستباف دست دوم

راهنمای خرید فرش دستباف دست دوم :

*- با توجه به وضعیت معیشتی که امروزه اکثرمون باهاش روبه رو هستیم ، تمایل به خرید وسایل کارکرده در همه زمینه ها زیاد شده ، این موضوع در مورد خرید فرش دستباف دست دوم نیز صادق هست، با تهیه این مطلب سعی دارم نکاتی هرچند ساده رو براتون یادآوری کنم که بهترین انتخاب رو در خرید فرش دستباف دست دوم داشته باشید.
توجه به چه نکاتی ضروری هست ؟!


1- مدت زمان کارکرد فرش :

این خیلی مهم هست که بدونیم فرش که قصد خرید اون رو داریم ، چه مدتی کارکرده !؟
و  با توجه به نکات بعدی تقریبا میتونیم بدونیم چه مدت دیگه میتونه برامون کارکرد داشته باشه !!
(البته اینجوری نیست که از فروشنده محترم بپرسیم : با کمی تحقیق و تفحس از بازار اطلاعات با ارزشی گیرمون میاد)

2-بررسی وضعیت سلامت فرش

2-1- مهمترین رکن فرش چله و ریشه های فرش هست ، اینکه این قسمت از فرش سالم باشه شاید بیشتر از 50% سلامت فرش رو تضمین میکنه.

خرید فرش دستباف دست دوم

چله فرش امکان داره ابریشمی باشه یا نخ ( پنبه ) ، در مورد فرش هایی که چله ابریشمی دارن نگرانی از بابت بید زدگی و پوسیدگی کمتر هست ، اما این موضوع در مورد چله های نخ باید دقیق تر بررسی گردد. چله نخ هم کیفیت بالایی دارد اما در مقابل چله ابریشمی نیاز به مراقبت  و نگهداری بهتر و بیشتری دارد. با چند راهکار ساده میتوانیم از سلامت چله فرش اطمینان حاصل کنیم ، یکی از این روش ها گرفتن یکی از ریشه ها و کشیدن آن هست که مقدار مقاومت و سلامت آن رو میتونیم ارزیابی کنیم. همچنین بررسی کنیم پشت فرش از سلامت کامل برخوردار باشه و پارگی نداشته باشه.

2-2- میزان خواب رفتگی یا پاخوردگی فرش
خرید فرش دستباف دوم

میزان خواب باقی مونده برای فرش رو از چند جا بررسی کنیم ، برای فرش دست دوم امکان اینکه پُرز خواب بعضی قسمت ها کمتر از جاهای دیگر باشه هست، این قسمت نیز از اهمیت بالایی برخوردار هست ، بنابراین ارزش صرف مدت زمانی را برای بررسی دارد.

2-3- بررسی از لحاظ رنگ و لعاب فرش
خرید فرش دستباف دست دوم

همانطور که در بالا اشاره شد میزان پُرز خواب فرش خیلی مهم هست ، اگر فرش دارای پُرز بلندی باشد بعد از چندین سال استفاده با یک موگیری مختصر فرش رنگ و لعاب قدیم خود رو بدست می آورد. همچنین اگر فرشی دارای لکه هایی نیز باشد میتواند توسط افراد مجرب آنها را برطرف کرد.

البته ما در مقاله ای اصول نگهداری از فرش و رفع انواع لکه رو آموزش دادیم

3- بررسی قیمت فرش دستباف کارکرده:

با اطلاع از قیمت فرش کارکرده و پرس و جو از بازار فرش در مورد قیمت نو آن میتوان تقریبا عیار مناسبی برای قیمت بدست آورد. خیلی از اوقات پیش می آید که با توجه به قیمت فرش کارکرده تهیه نو آن خیلی با صرفه تر خواهد بود.

جمع بندی:

با این اوضاع اقتصادی کمتر کسی لوازم خود را می فروشد که نو آن را تهیه کند ، این موضوع در فرش دستباف نیز صادق بوده و فرش کارکرده ای که استفاده کمتری از آن صورت گرفته باشد خیلی کم هست. پس مواظب حرف هایی از این قبیل برخی فروشندگان محترم باشید.

پ.ن : با صرف مقداری هزینه بیشتر و خرید فرش دستباف نو  تقریبا بهترین کار رو انجام میدین مگر اینکه هدف از تهیه فرش برای مکانی باشد که ارزش صرف هزینه زیادی رو ندارد.

  • ما سعی میکنیم با تهیه آموزش ویدئویی در این باره نکات بیشتری رو براتون بازگو کنیم. با دنبال کردن صفحه اینستاگرام فرش لطفی مطالب بیشتری در مورد فرش دستباف رو مشاهده خواهید کرد

لطفا دیدگاه های خود را در مورد این مطلب برامون همین زیر بنویسید.

لطفی
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *