قیمت فرش دستباف تبریز

قیمت فرش دستباف تبریز

قیمت گذاری فرش دستباف یکی از مسائل حائز اهمیت است . معیار های بیان شده در این مطلب بیشتر برای تعیین قیمت فرش دستباف تبریز می باشد ، اما با پیروی از این معیار ها میتوان در مورد فرش دستباف مناطق دیگر نیز عیاری بدست آورد. تعیین قیمت فرش دستباف بدین معنی است که متقاضی و خریدار فرش بتواند قیمت واقعی و مناسب برای خرید فرش را تشخیص و هزینه مطلوب آن را بپردازد . برای قیمت گذاری فرش خریداران می بایست معیار هایی را در خریدشان مد نظر قرار دهند و فرش را بر اساس این ملاک ها ارزیابی کنند تا از میزان ارزش فرش مطلع شوند . اینجا برای تعیین قیمت فرش دستباف تبریز معیار های ابعاد ، رجشمار ، طرح ، کیفیت بافت و رنگرزی بیان شده است.

ابعاد فرش:

صرف نظر از هر فاکتور دیگری که در قیمت فرش دستباف تاثیر گذار باشد ، ابعاد فرش واضح ترین فاکتور در قیمت می باشد. فرش با ابعاد بزرگ تر عموما با قیمت بالاتری نسبت به فرش های ابعاد کوچک به فروش می رسد.

رج شمار:

هر چقدر تراکم فرش بیشتر باشد ظرافت فرش بیشتر و عموما نقوش با جزئیات بیشتر بافته می شود. فرش های ظریف تر هزینه بافت بالاتری نسبت به فرش هایی با تراکم کمتر دارند از این رو موقع فروش نیز با قیمت بالاتری به فروش می رسند.

مواد اولیه مصرفی :

از انواع مواد اولیه مصرفی فرش دستباف می توان پشم ، ابریشم و پنبه را نام برد. هریک از مواد اولیه مذکور دارای هزینه و قیمت های متفاوتی است که مقدار بکارگیری هریک از آنها باعث تغییر در هزینه فرش دستباف می شود. ابریشم بعنوان گران ترین ماده در فرش محسوب شده و استفاده بیشتر از آن باعث بالا رفتن قیمت فرش می شود از این رو فرش های تمام ابریشم در صدر لیست قیمت بازار بوده و فرش های تمام پشمی پایین ترین قیمت را در بازار فرش دارا هستند. فرش هایی که هم پشم و هم ابریشم در آن بکار گرفته شده ( اکثریت بازار) بسته به مقدار ابریشم و پشم استفاده شده در آن قیمت گذاری میگردند.

طراح فرش و طرح فرش:

اینکه طرح فرش را طراحی اصیل و استاد به قلم خلق کرده باشد یا طراحی کوچه بازاری با کپی کردن طرح های دیگر اساتید تاثیر بسزایی در نتیجه کار دارد . البته که طرح های اساتید گران ظریف تر و دارای قیمت بالاتر خواهد بود. البته طراح های جوان با استعدادی نیز در این میان بوده اند که با آموزش و یادگیری در محضر اساتید و تلاش خود طرح هایی کشیده اند که زبانزد خاص و عام شده اند . بصورت کلی اگر طرح فرش مطلوب نباشد در انتها با محصولی مواجه هستیم که در آن مواد و مصالح اولیه به هدر رفته است.

قیمت فرش دستباف تبریز
قیمت فرش دستباف تبریز

سلیقه و کیفیت بافت :

سلیقه بافت فاکتوری هست که نسبت به دو تا فرش با طرح و مصالح و رجشمار یکسان تمایز ایجاد می کند. اینکه فرش نتیجه کار یک نفر باشد و از ابتدا تا انتهای آن سلیقه بافت یکسانی داشته باشد  یا نتیجه چند نفر ( یک استاد و تعدادی شاگرد ) که منجر به بافت هایی ناهماهنگ و طرح های نا متقارن میشود ، آخر سر قیمت های متفاوتی خواهند داشت.

روش رنگرزی :

در حال حاضر برای رنگرزی مصالح فرش دو شیوه سنتی و شیمیایی کاربرد دارد . البته مثل تمام چیز های دیگری که مدل سنتی اش یا از بین رفته یا کم شده ، رنگرزی فرش هم مستثنی نبوده و روش شیمیایی به جهت سهولت در کار و تسریع در زمان روش سنتی را از میدان بدر کرده است. انجام عمل رنگرزی نیز نیازمند مهارت و تخصص زیادی می باشد و فرش هایی که توسط استادکار رنگرزی شده باشد دارای رنگ هایی براق و زنده هستند. معمولا قیمت فرش هایی که از لحاظ ترکیب رنگ بهتر باشند دارای قیمت بالاتری نسبت به باقی فرش ها هستند.

سخن آخر :

فرش بعلت هویت هنری و فرهنگی خود و ضرورت بیان این نکته که یک اثر هنری برجسته را نمی توان تعیین ارزش و قیمت گذاری کرد.

(هنر یک ارزش بی انتهاست)

تعیین قیمت تقریبی فرش بصورت بصری و تجربی و با توجه به شرایط مکانی وزمانی و اقتصادی مقدور می باشد

لطفی
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *