آیا فرش ارزان می شود

آیا فرش ارزان می شود

فرش ارزان شد جمله ای آشنا برای هریک از ما می باشد که بوسیله قدرت رسانه های دیجیتال در ذهن ما ماندگار شده هست و البته یک جمله پرطمراق است که برای همه جذاب است، اما چه اتفاقاتی باید بیافتد که فرش ارزان شود و بصورت کلی آیا فرش ارزان می شود !؟

من امیر لطفی طی چند روز اخیر در بازار فرش تبریز با چند نفر از فعالان بازار فرش در مورد این موضوع صحبت کردم که طی چه شرایطی امکان ارزان شدن فرش می باشد؟. با توجه به تجربه های کسب شده در سنوات گذشته در بازار فرش از دلایلی که می توان برای ارزان شدن فرش نام برد:

  1. کاهش یافتن قیمت ارز
  2. افزایش سطح تعاملات کشور با منطقه 
  3.  کاهش حقوق کارگران
  4.  کاهش نرخ تورم در کشور 
  5. تولید مواد اولیه مرغوب در داخل کشور 
  6.  حمایت اتحادیه ها و مراکز صنایع دستی می باشد.

موارد ذکر شده نه تنها در زمینه فرش دستباف بلکه عمدتا در تمامی زمینه های صنایع دستی صادق می باشد. البته برای فرش دستباف که اکثریت بافندگان را افراد روستایی تشکیل می دهند فصولی مانند تابستان و پاییز به دلیل انجام فعالیت هایی بغیر از قالیبافی تا حدودی نرخ تولید کم و قیمت بالا میرود. وبه طبع این افزایش قیمت در زمستان و بهار به حالت طبیعی خود باز میگردد.

آیا فرش ارزان می شود

با بررسی موارد ، قیمت ارز تاثیر مستقیم در قیمت مواد اولیه وارداتی از جمله ابریشم و پشم دارد، همچنین نرخ تورم در کشور که میزان هزینه های نهایی در تولید را دارد با کاهش خود میتواند قیمت نهایی یک محصول را کاهش دهد. اما فقط با اجرایی کردن دو مورد  تولید مواد اولیه مرغوب و حمایت اتحادیه ها و مراکز صنایع دستی از تولید کنندگان می توان هزینه ها را تا حدود زیادی  کاهش داد. این حمایت می تواند در اعطای تسهیلات کم بهره بلند مدت برای تولیدی های متمرکز و غیرمتمرکز ، اعطای تسهیلات برای بافندگان فرش دستباف ، خدمات درمانی و انواع بیمه نامه ها صورت گیرد.

بصورت خلاصه می توان نتیجه گرفت امکان ارزان شدن فرش فقط با تکیه بر تولید داخلی و حمایت مسئولین محترم صورت خواهد گرفت و تبلیغات در این راستا صرفا به جهت بالا بردن فروش می باشد.

نظر شما در این باره چیست ؟ راهکاری در این خصوص دارید ؟

لطفی
درباره ما
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *